top of page

Acerca de

Sallantılı Masalar

Sallantılı Masa İle Zenginleştirme

Sallantılı masa, cevher yapısı içerisindeki minerallerin özgül ağırlık farkından yararlanarak, zenginleştirme işlemi gerçekleştiren bir yoğunluğa göre ayırma cihazıdır. Sallantılı masa, hafif eğimli, üzerinde akışkan bir akımı olan, dikdörtgen, paralel kenar, dikdörtgene yakın yamuk veya V şeklinde bir tabladır. Bu tabla uygun bir mekanizma ile uzun ekseni doğrultusunda ve geriye doğru olan hareketi daha hızlı olmak üzere, ileri-geri hareket ettirilir. Masa yüzeyi genellikle dar ve uzun eşiklerle kaplıdır. Bu ileri-geri hareket ve masa üzerindeki eşikler yardımıyla yoğunluğa göre bir ayırma işlemi yapmaktadır.

Tek Katlı Sallantılı Masa

Turkmine Sallantılı Masaları

Konsantre cevher üretimi için tüm gereksinimlerini karşılayacak ürünler üretmekteyiz.

Düşük işletme giderleri ve kolay kurulum ve bakım imkânı tercih sebebini arttıran en önemli özelliklerindendir.

Özellikle enerji tüketimi konusunda rakipsizdir.

Ürünlerimiz, cevher konsantre kalitesi ve performansını elde etmek için ekonomik ve kullanıcı dostu bir seçenek olmaya devam etmektedir.

Tek Katlı Sallantılı Masa
TSM-1K-185510

  3 Katlı Sallantılı Masa
TSM-1K-185510

Gemini Table
TGM-1K-175270

  2 Katlı Sallantılı Masa
TSM-2K-185510

Laboratuar Tip Sallantılı Masa
TLM-1K-185510

Laboratuar Tip Gemini Masa
TGLM-1K-185510

Sallantılı Masa Nasıl Çalışır ?

​Yeraltı ve açık maden ocaklarından kazıp çıkarılan düşük tenörlü cevherlerin, doğadan çıkarıldığı hali ile satılamayan cevherler, birbirinden tam olarak ayrı tanecikler olana kadar, kısaca tane serbestleşme boyutuna kadar kırılır ve öğütülür.

Özgül ağırlıkları farklı olan en iki mineral, su ve cevher karışımı ile bir Sallantılı Masaya beslendiğinde birbirinden ayrılır. Gravite Yöntemi ile Ayırma dediğimiz, yoğunluk farklılığı kullanılarak, cevherlerin ayrılması ile zenginleştirme ile Konsantre ürün elde edilir. Konsantre ürün artık satılabilir bir üründür.

19. Yüzyıl başından beri kullanılan Sallantılı Masalar, beslenen cevherlerin mineralojik özellikleri ve yoğunlukları, tane serbestleşme boyutları, tane dağılımları ve su ile karışımı ile oluşan pülpte katı sıvı oranları dikkate alınarak tasarlanmıştır.

Sallantılı Masalar; üzerinde zenginleştirmenin yapıldığı paralel kenar bir tabla, tablanın üzerine yerleştirilmiş pvc bir muşamba ve çıtalar, tablanın uzun kenarları arasındaki eğim ve tabla üst kısmındaki besleme kutusundan tablaya akan su ve cevher karışımının aşağı yönlü akışına dik yönde verilen ileri – geri mekanik hareketten oluşur.

Yukardan aşağı su ile akan cevher, masanın uzun kenarından verilen ileri – geri hareket ile hem aşağı yönde hem de uzun kenar boyunca hareket ederken, masa üzerinde yerleştirilmiş çıtaları nedeniyle diagonal olarak hareket eder.

Tabla üzerindeki hafif taneler, diagonal hareket sırasında yine üst bölmelerden verilen yıkama suları ile çıtaları aşarak ağır tanelerden ayrılır. Her ne kadar yıkama suyu ile diagonal hareket ile birden fazla kuvvete maruz kalan ağır taneler, çıtaları aşamaz ve masa boyunca doğrusal hareket ederek, masa sonundan konsantre olarak toplanır.

Aşağıda teknik ayrıntıları verilen sallantılı masalarımızı inceleyin. Daha detaylı bilgi alabilmek için veya özel ihtiyaçlarınıza yönelik çözüm talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçin. Mühendislerimiz, projenize destek olmaktan memnuniyet duyacaktır.

istockphoto-1150477705-612x612.jpg

Bize Ulaşın

Organize Sanayi Bölgesi 4. Cd. No: 19 Melikgazi / Kayseri

Tel: +90 (352) 322 09 09 / 10 - Faks: +90 (352) 322 09 08

+90 532 226 28 19

Turkmine Mining Solutions

Sosyal Medya

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Twitter

İletişim Formu:

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page